Usługi księgowe Doradztwo

Wiadomości i artykuły

Zaliczki na poczet zapłaty usług eksportowych z Polski i VAT

Płatność za usługi świadczone klientom w innych krajach może być dokonana pod warunkiem ich przedpłaty (zaliczki). W takim przypadku zobowiązanie podatkowe VAT powstaje od momentu otrzymania takiej przedpłaty, co pociąga za sobą obowiązek wystawienia faktury za zaliczkę. O niektórych niuansach w tym artykule.

Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (art. 19a ust. 8 Ustawa o podatku od towarów i usług), zwaną dalej „ustawą”, otrzymanie zaliczki (przedpłaty, aportu) przy eksporcie usług (towarów) pociąga za sobą powstanie obowiązku podatkowego w momencie otrzymania tej kwoty i wymaga wystawienia faktury zaliczkowej.

Zgodnie z ustawą (art. 106b ust. 1 pkt 4) podatnik jest zobowiązany do wystawienia faktury po otrzymaniu części lub całości zaliczki na poczet usługi. Faktura za zaliczkę może być wystawiona na konkretną kwotę zaliczki lub na całą kwotę usługi. W pierwszym przypadku wystawia się dodatkowo fakturę (konieczny), na której wskazane są numery wcześniej wystawionych faktur, wystawionych przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi. Wystawianie takich faktur z naliczeniem VAT należy do obowiązków zarówno podatników bieżących, jak i zwolnionych.

Jak opodatkowany jest eksport usług? Miejscem świadczenia usługi i miejscem opodatkowania jest kraj odbiorcy usługi (art. 28b), zatem usługa nie podlega VAT w Polsce. Odbiorca usługi jest z kolei zobowiązany do zapłaty należnego podatku VAT (art. 17 ust. 1 pkt 4). Natomiast zagraniczny nabywca usług nie jest podatnikiem VAT w Polsce (art. 17 ust. 2). W rezultacie eksport usług jest zdarzeniem neutralnym podatkowo: obowiązek zapłaty należnego podatku spoczywa na odbiorcy usługi, a kwota tego podatku jest jednocześnie podatkiem naliczonym podlegającym odliczeniu. Na fakturze będzie zamieszczona adnotacja „odwrotne obciążenie” (art. 106e ust. 1 pkt 18). Fakturę za zaliczkę należy wystawić nie później niż 15 dnia miesiąca następującego po dniu otrzymania zaliczki. Ustawa o VAT daje prawo do wystawienia faktury zaliczkowej na 60 dni przed otrzymaniem zaliczki. Jednakże samo jego wydanie nie pociąga za sobą żadnych konsekwencji w zakresie podatku VAT lub podatku dochodowego. Zobowiązanie podatkowe powstaje dopiero w momencie otrzymania zaliczki lub w momencie dostarczenia towarów lub wykonania usług – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej.

A Polish entrepreneur providing services to a contractor from an EU country or a third country must register for EU VAT and provide summary information. A taxpayer exempt from VAT is also required to register as an EU VAT payer and issue advance and final invoices. However, the export of the service and the advance payment made for it do not increase the sales limit for VAT exemption to PLN 200,000.

Tak więc w przypadku eksportu usług, czyli ich odbioru przez klienta (odbiorcę, nabywcę) poza granicami Polski, stosowana jest zasada odwrotnego obciążenia, otrzymana zaliczka będzie neutralna podatkowo. Szczegółowe artykuły na temat przygotowania faktury zaliczkowej i faktury zaliczkowej za eksport usług dostępne są pod linkami.

Warunki dostawy (WDT) i zakupu (WNT) towarów na terenie Wspólnoty omówione są w naszym artykule.

Autorka: Natalia Grishchenko

25.08.2024

Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!