Koszty podróży dla przedsiębiorców
Przedsiębiorcy odbywający podróże służbowe mogą odliczyć całość lub część tych wydatków przy obliczaniu podatku dochodowego. Podróż służbowa musi być związana z działalnością gospodarczą w celu generowania dochodu, utrzymania lub zapewnienia źródła dochodu.
Koszty podróży obejmują koszty biletów ustalone na podstawie faktur, rachunków lub paragonów. Jeżeli w czasie podróży służbowej korzystano z prywatnego pojazdu, wówczas przy obliczaniu podatku dochodowego od osób fizycznych można uwzględnić 20% wydatków na jego użytkowanie.
Rozliczanie przebiegu. Możesz odliczyć 100% podatku VAT od wydatków związanych z użytkowaniem samochodu, pod warunkiem, że wykorzystujesz samochód wyłącznie do celów służbowych i złożysz w urzędzie skarbowym formularz VAT-26. Jeśli nie śledzisz przejechanych kilometrów i używasz samochodu zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych, odliczysz 50% podatku.
Przedsiębiorca ma prawo do rekompensaty za wyżywienie w wysokości diety dziennej, tak jak pracownik zgodnie z rozporządzeniem (Rozporządzenie Ministra Pracy I Polityki Społecznej w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej).
Diety wliczane są do wydatków na podstawie udokumentowania ich w wewnętrznym dokumencie, który musi zawierać: imię i nazwisko, cel podróży, nazwę miejsca docelowego, liczbę godzin i dni spędzonych w podróży służbowej (datę i godzinę wyjazdu i powrotu), stawkę oraz wysokość diety.
Koszty zakwaterowania / noclegi pokrywane są na podstawie faktury lub rachunku, czyli w całości.
Jeżeli w czasie podróży służbowej korzysta się z transportu lokalnego, koszty pokrywa się w kwocie faktycznie wskazanej w dokumencie podróży lub innym dokumencie.
Przedsiębiorca może odliczyć również inne wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej podczas podróży służbowej, np. zakup biletów na targi i wystawy.
Jeżeli formą opodatkowania przedsiębiorcy jest jednorazowe opodatkowanie przychodów ewidencjonowanych ryczałtu, wówczas wydatki na podróż służbową nie kwalifikują się do odliczenia.
Odliczenie podatku VAT od kosztów podróży. Podatek VAT od wydatków związanych z podróżami służbowymi jest płacony i odliczany na ogólnych zasadach. Jednakże podatek VAT od wydatków na usługi żywieniowe i noclegowe nie podlega odliczeniu. Jednocześnie taki niepodlegający odliczeniu podatek VAT wliczany jest do wydatków uwzględnianych dla celów podatku dochodowego.
Szczegółowe informacje znajdziesz na oficjalnym portalu, klikając link.
Autorka: Natalia Grishchenko
17.05.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!