Zmiany w zatrudnianiu pracowników-cudzoziemców w 2025 r.
W związku z uchwaleniem ustawy o warunkach zatrudniania pracowników zagranicznych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzono nowe przepisy oraz doprecyzowano dotychczas obowiązujące przepisy dotyczące składania zezwoleń na pracę, warunków ich wydawania, kontroli itp.
Ustawę z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zastępuje nowa ustawa z dnia 20 marca 2025 r. o warunkach dopuszczalności powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która doprecyzowuje i wprowadza szereg nowych przepisów dotyczących powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zwiększenie roli państwowych służb zatrudnienia w procesie wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemcom.
Starostowie otrzymają nowe uprawnienia - będą mogli ustalać listy zawodów, w których cudzoziemcy nie będą mogli uzyskać zezwolenia na pracę, jeśli sytuacja na lokalnym rynku pracy ulegnie pogorszeniu.
Punkty obsługi cudzoziemców zostaną utworzone w powiatowych urzędach pracy.
Ustawa przewiduje wprowadzenie programów działań na rzecz aktywizacji zawodowej i integracji społecznej cudzoziemców. Minister pracy będzie mógł stworzyć program aktywizacyjny, w ramach którego będą podejmowane działania wspierające aktywizację zawodową, integrację i aktywność społeczną cudzoziemców. Przewiduje się także dofinansowanie szkoleń z zakresu pomocy w nauce języka polskiego (dla lekarzy i pielęgniarek zagranicznych).
Uproszczenie i optymalizacja procedur powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom, w tym w pełni elektroniczne rozpatrywanie spraw o powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcom.
Wzmocnienie kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców. Kontrole legalności zatrudnienia mogą być przeprowadzane bez wcześniejszego powiadomienia, a kontrole Straży Granicznej i Państwowej Inspekcji Pracy mogą być prowadzone równolegle.
Inne nowe funkcje i zmiany obejmują.
Nowo utworzony podmiot prawny, działający krócej niż rok, a także podmiot prawny, który powierzył cudzoziemcowi wykonywanie pracy w wymiarze nie dłuższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy, nie będzie mógł uzyskać zezwolenia na pracę na okres dłuższy niż 1 rok. Maksymalny okres, na jaki zezwolenie może zostać wydane w standardowych przypadkach, wynosi 3 lata.
Wysokość wynagrodzenia cudzoziemca nie może być niższa od wysokości wynagrodzenia pracowników polskich wykonujących podobną pracę ani niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę przewidzianego przepisami prawa. W tym przypadku, dla celów uzyskania zezwolenia na pracę, czas pracy cudzoziemca nie może być krótszy niż 1/4 pełnego czasu pracy i nie może być dłuższy niż pełny czas pracy.
Wprowadza się obowiązek przesłania wojewodzie lub staroście odpisu umowy zawartej z cudzoziemcem po wydaniu zezwolenia na pracę albo po zarejestrowaniu wniosku. Zasada ta nie ma zastosowania w sytuacjach, gdy cudzoziemcowi mającemu miejsce zamieszkania w Polsce powierzono pełnienie funkcji członka zarządu albo gdy jest on reprezentantem spółki komandytowej lub komandytowo-akcyjnej albo powiernikiem.
Zmianie ulegną terminy dopełnienia obowiązków informacyjnych związanych z uzyskaniem zezwolenia na pracę: podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi jest obowiązany zawiadomić organ, który wydał zezwolenie na pracę, w terminie 7 dni o niepodjęciu przez cudzoziemca pracy w terminie 2 miesięcy od dnia wejścia w życie zezwolenia na pracę, o przerwaniu wykonywania pracy przez cudzoziemca na okres dłuższy niż 2 miesiące lub o zakończeniu wykonywania pracy wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności zezwolenia na pracę. Zawiadomienie należy złożyć w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.
Organizacje, które powierzają pracę cudzoziemcom, będą zobowiązane do pisemnego powiadomienia gubernatora, który wydał zezwolenie na pracę, o utracie zatrudnienia przez cudzoziemca, któremu wydano zezwolenie na pobyt i pracę, w ciągu 15 dni od zaistnienia tego zdarzenia.
Wprowadzono obowiązkowe podstawy odmowy wydania zezwolenia na pracę, m.in. sytuację, w której przedsiębiorstwo zostało utworzone w głównym celu ułatwiania wjazdu obywatelom państw trzecich.
Podniesiono kary za nielegalną pracę.
Autorka: Natalia Grishchenko
17.05.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!