Usługi księgowe Doradztwo

Wiadomości i artykuły

Eksport usług i odwrotne obciążenie VAT

Eksport usług polega na świadczeniu usług przez polską firmę lub przedsiębiorcę na rzecz nabywców lub klientów z innych państw i zwykle wiąże się z odwrotnym opodatkowaniem, gdy obowiązek zapłaty podatku VAT przechodzi na takiego nabywcę lub klienta świadczącego usługę. Poniżej opisano niektóre warunki odwrotnego obciążenia VAT.

Eksport usług, a dokładniej świadczenie usług na rzecz klientów z innych krajów UE lub spoza UE, oznacza, że tego typu usługi nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT dla polskich firm i przedsiębiorców. W tym przypadku sprzedaż usługi dokumentuje się poprzez wystawienie faktury z dopiskiem „odwrotne obciążenie” i bez kwoty podatku VAT do zapłaty, czyli przeniesienie obowiązku zapłaty podatku na zagranicznego klienta/nabywcę usługi.

Podstawowym kryterium wystawienia faktury z odwrotnym opodatkowaniem VAT jest miejsce sprzedaży / świadczenia usług, tj. miejsce zarejestrowania działalności zagranicznego kontrahenta albo miejsce jego stałego zamieszkania na terytorium kraju innego niż Polska.

Inne warunki zastosowania odwrotnego obciążenia VAT dla polskich podatników:

Kupujący muszą spełniać te same warunki, przy czym najważniejszym z nich jest miejsce sprzedaży / świadczenia usług; wyjaśnienie znajduje się w linku.

Szczegółowe informacje dotyczące odwrotnego obciążenia VAT w transakcjach zagranicznych można znaleźć na portalu.

W ramach odwrotnego obciążenia VAT, jeśli usługi są importowane do UE lub spoza UE, to takie usługi podlegają co do zasady opodatkowaniu VAT w Polsce.

Autorka: Natalia Grishchenko

15.01.2025

Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!