Fundacja Rodzinna
Fundacja rodzinna to stosunkowo nowa forma prawna stworzona w celu zarządzania i ochrony majątku rodzinnego w Polsce. Krótki przegląd tej fundacji można znaleźć w naszym artykule.
Ustawa o fundacji rodzinnej z dnia 26 stycznia 2023 r. określa podstawy i działalność fundacji rodzinnej. Fundację rodzinną może utworzyć fundator, który przekazuje jej swój majątek, którego minimalna wartość wynosi 100 000 zł. Fundację rodzinną można utworzyć również w formie aktu założycielskiego za życia fundatora lub w formie testamentu. Utworzona w ten sposób fundacja służy beneficjentom, działając w ich imieniu i umożliwiając im korzystanie z majątku rodzinnego. Majątek może obejmować samochody, akcje, rachunek maklerski, kopalnię kryptowalut, dzieła sztuki, należności itp.
Fundacja rodzinna generuje dochód z własnego majątku, korzyści materialne i finansowe dla beneficjentów fundacji. Prawa beneficjentów fundacji rodzinnej mogą obejmować:
Fundacja rodzinna jest zwolniona z podatku dochodowego, pod warunkiem, że jej działalność ma na celu wyłącznie zachowanie lub powiększenie majątku rodzinnego. W przypadku przekazania korzyści – gotówki, towarów lub praw beneficjentom lub założycielowi – fundacja płaci podatek według stawki 15%. CIT w wysokości 25% płacą fundacje rodzinne, które aktywnie prowadzą działalność gospodarczą.
Istnieją również szczególne cechy opodatkowania dochodów i korzyści otrzymywanych przez beneficjentów (PIT). Pierwsza grupa, obejmująca na przykład małżonka założyciela i jego wstępnych, jest zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych. Pozostali beneficjenci, w zależności od stopnia pokrewieństwa, opodatkowani są stawką 10% lub 15%.
Autorka: Natalia Grishchenko
25.08.2024
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!