Usługi księgowe Doradztwo

Wiadomości i artykuły

Eksport pośredni i VAT

W przypadku sprzedaży eksportowej towarów przez polską firmę do innego kraju UE, a następnie ich sprzedaży poza UE, jakie są warunki stosowania stawki VAT 0%? O tym w tym artykule.

Eksport towarów przez polską firmę poza UE podlega stawce VAT 0%, jeżeli spełnione są następujące warunki: rejestracja jako podatnik VAT oraz eksport towarów z Polski do kraju trzeciego.

W takim przypadku eksport towarów może nastąpić z:

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z tzw eksport bezpośredni, w drugim przypadku – eksport pośredni. Podział ten jest istotny ze względu na warunek pozwalający na zastosowanie stawki 0% – dostępność dokumentów dotyczących wywozu towaru od kupującego na eksport pośredni.

Przykładowo eksport pośredni ma miejsce wtedy, gdy polska firma sprzedaje produkt firmie niemieckiej, która sprzedaje produkt firmie kazachskiej. Niemiecka firma sprzedaje towar firmie kazachskiej na warunkach eksportu pośredniego „Eksport (EXW) – Miejsce w Polsce” według Incoterms. Towar dostarczany jest bezpośrednio z Niemiec do Kazachstanu. Spedycję zleca i opłaca firma kazachska. Polski sprzedawca ma obowiązek umieścić towar w swoim magazynie do dyspozycji kupującego niemieckiego. Odprawa celna odbywa się na terenie Polski, eksporterem towaru jest firma niemiecka. Za pomocą dokumentu celnego SAD (Jednolity Dokument Administracyjny) wystawiane jest zgłoszenie celne na eksport w imieniu niemieckiej firmy.

W przypadku eksportu pośredniego stawka VAT będzie wynosić 0%, jej zastosowanie uzależnione jest od spełnienia warunków:

1. Polska firma posiada dokument (wystawiony na nazwisko kupującego firmę niemiecką), w którym urząd celny miejsca wyjścia (Polska) potwierdził wywóz towaru poza terytorium UE, oraz

2. Dokumenty potwierdzające tożsamość dostarczanego i wywożonego towaru, np. zgłoszenie wywozowe.

W odróżnieniu od eksportu bezpośredniego, możliwość zastosowania stawki 0% w przypadku eksportu pośredniego ograniczona jest do okresu rozliczeniowego do złożenia deklaracji VAT (miesiąc, kwartał), w którym polska firma dostarczyła towar. Polski eksporter musi w tym okresie otrzymać kopię dokumentu SAD od niemieckiego nabywcy. Bez otrzymania potwierdzenia celnego wywozu towaru, dostawę uważa się za krajową. W przypadku otrzymania kopii potwierdzenia w terminie późniejszym niż bieżący okres rozliczeniowy VAT, podatek VAT za ten okres może zostać skorygowany.

Podstawa:

Art. 41 pkt 4–9, 11 ustawa o VAT.

Art 2 pkt 8 lit a i b ustawa o VAT.

Art. 7 pkt 7 ustawa o VAT.

Autorka: Natalia Grishchenko

16.10.2024

Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!