Usługi księgowe Doradztwo

Wiadomości i artykuły

Urlop rodzicielski

Prawo do urlopu wychowawczego przysługuje matce lub ojcu będącemu pracownikiem. Urlop wychowawczy należy wykorzystać najpóźniej do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Wymiar urlopu przysługuje obu uprawnionym łącznie i zależy od liczby dzieci urodzonych w tym samym czasie. Pracownicy będący rodzicami dziecka mają prawo do urlopu wychowawczego, co do zasady, przez 41 lub 43 tygodnie.

Pracownicy będący rodzicami dziecka mają prawo do urlopu wychowawczego do:

Jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności lub chorobie, które powstały w okresie prenatalnym rozwoju dziecka lub w trakcie porodu, okres trwania urlopu wychowawczego ulega dodatkowemu wydłużeniu o 24 tygodnie, odpowiednio do 65 tygodni i 67 tygodni.

Oboje pracownicy – rodzice dziecka – mają prawo do określonej liczby urlopów rodzicielskich, naprzemiennie lub jednocześnie. Łączna liczba urlopów rodzicielskich nie może przekroczyć łącznej liczby urlopów rodzicielskich.

Ponadto, jeden z rodziców dziecka może otrzymywać zasiłek macierzyński za okres odpowiadający okresowi urlopu rodzicielskiego, podczas gdy drugi rodzic może skorzystać z urlopu rodzicielskiego.

Każdy pracownik będący rodzicem dziecka ma wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z powyższego uprawnienia. Prawo to nie może zostać przeniesione na innego pracownika – rodzica dziecka. Korzystanie z urlopu rodzicielskiego przez co najmniej 9 tygodni oznacza, że pracownik – rodzic dziecka – wykorzystuje nieprzenoszalną część tego urlopu.

Pracownik może zrezygnować z urlopu rodzicielskiego w dowolnym momencie za zgodą pracodawcy i wrócić do pracy.

Po zakończeniu urlopu rodzicielskiego pracodawca zezwala pracownikowi na podjęcie pracy na dotychczasowym stanowisku, a jeżeli nie jest to możliwe, na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przed rozpoczęciem urlopu, na warunkach nie mniej korzystnych niż te, jakie obowiązywałyby, gdyby pracownik nie korzystał z urlopu.

Urlop rodzicielski udzielany jest na podstawie wniosku w formie papierowej lub elektronicznej złożonego przez pracownika – rodzica dziecka – nie później niż 21 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Pracownik może łączyć korzystanie z urlopu rodzicielskiego z pracą u pracodawcy udzielającego tego urlopu, w wymiarze nieprzekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy.

Podobne uprawnienia przysługują pracownikom, którzy przyjęli dziecko na wychowanie, z tym wyjątkiem, że urlop rodzicielski może być udzielony do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.

Przez cały okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński wynosi 70% podstawy wymiaru zasiłku. Najpóźniej 21 dni po porodzie pracownica może złożyć wniosek o ustalenie wysokości miesięcznego zasiłku macierzyńskiego za okresy urlopu macierzyńskiego i opiekuńczego w wysokości 81,5% podstawy wymiaru zasiłku. W każdym przypadku pracownikowi – ojcu dziecka – będzie przysługiwać świadczenie w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku za okres nieprzenoszalnej 9-tygodniowej części urlopu.

Szczegółowe informacje o warunkach urlopu rodzicielskiego – na portalu państwowym и portalu biznesowym państwa.

Przydatne informacje o obliczaniu zasiłku macierzyńskiego i urlopu opiekuńczego w artykule i artykule.

Autorka: Natalia Grishchenko

05.02.2025

Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!