Praca zdalna i jej warunki w Polsce
Praca zdalna stała się pełnoprawną formą aktywności zawodowej, obok pracy biurowej; Poniżej omówiono jego regulacje w Polsce.
Pracę zdalną regulują przepisy Rozdziału IIc „Praca zdalna” Kodeksu pracy.
Praca zdalna oznacza wykonywanie pracy w całości lub w części w miejscu wskazanym przez pracownika, łącznie z jego adresem zamieszkania, każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą.
Praca może być wykonywana zdalnie, w pełnym lub częściowym wymiarze godzin, lub w sposób hybrydowy: częściowo w domu, częściowo w organizacji.
Pracę zdalną można ustalić pomiędzy pracownikiem a pracodawcą:
Pracodawca może powierzyć pracownikowi pracę zdalną bez uzgadniania tego z pracownikiem w szczególnych przypadkach, tj. w okresie:
Pracodawca ma co do zasady obowiązek rozpatrzenia wniosku o przeniesienie do pracy zdalnej złożonego przez:
– pracownik będący rodzicem dziecka z niepełnosprawnością lub chorobą, która powstała w okresie prenatalnym rozwoju dziecka lub w czasie porodu;
– pracownik będący rodzicem dziecka niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych;
– pracownik będący rodzicem dziecka i posiadający opinię o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego lub orzeczenie o potrzebie prowadzenia zajęć rewalidacyjno-edukacyjnych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. „Prawo oświatowe”.
Pracodawca ma prawo odmówić pracownikowi przeniesienia do pracy zdalnej wyłącznie w przypadku, gdy jego realizacja jest niemożliwa ze względu na rodzaj pracy lub organizację pracy. Pracodawca jest zobowiązany poinformować pracownika o przyczynie odmowy.
Praca zdalna okazjonalna:
Pracodawca jest zobowiązany do:
Pracownik i pracodawca mają prawo odmówić pracy zdalnej; tryb odwołania i przywrócenia tradycyjnej formy wykonywania pracy określa Kodeks pracy.
Pracodawca wypełnia obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy wobec pracownika pracującego zdalnie, z wyjątkiem tych, których wypełnienie nie jest możliwe ze względu na zdalny charakter pracy. Wstępne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy dla osób zatrudnionych zdalnie na stanowiskach administracyjno-biurowych może zostać przeprowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.
Niedopuszczalne jest zlecanie pracy zdalnej, która wiąże się z wykorzystaniem substancji lub materiałów niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia.
Pracodawca, przed dopuszczeniem pracy zdalnej, jest obowiązany sporządzić ocenę ryzyka zawodowego, w tym ocenę powszechną dla określonych grup pracowników, i na jej podstawie przygotować informację zawierającą zasady bezpiecznej pracy zdalnej oraz zapoznać z nią pracownika.
W razie zaistnienia wypadku przy wykonywaniu pracy zdalnej, do postępowania wyjaśniającego w sprawie wypadku stosuje się odpowiednio przepisy o wypadkach przy pracy. Oględziny miejsca zdarzenia muszą zostać przeprowadzone niezwłocznie, przy czym w przypadku pracy zdalnej ich termin ustalany jest w porozumieniu z pracownikiem i właściwą komisją pracodawcy.
Pod poniższym linkiem do państwowego portalu można znaleźć znaleźć szczegółowe informacje na temat warunków pracy zdalnej w Polsce.
Autorka: Natalia Grishchenko
17.05.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!