Usługi księgowe Doradztwo

Wiadomości i artykuły

Wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy

Pracownikowi ubezpieczonemu z tytułu ubezpieczenia chorobowego, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, przysługuje wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy na podstawie złożonego wniosku i po powrocie do pracy na następujących warunkach.

Pracownik ubezpieczony z tytułu ubezpieczenia chorobowego może otrzymać wynagrodzenie chorobowe i zasiłek chorobowy.

Wypłata wynagrodzenia chorobowego пnastępuje u pracodawcy w przypadku nieobecności pracownika w pracy z przyczyn zdrowotnych (jego niezdolności do pracy) w wyniku:

Wypłata zasiłku chorobowego następuje po upływie terminów ustalonych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę wynagrodzenia chorobowego. Pracownikowi przysługuje to świadczenie wyłącznie w przypadku długotrwałej choroby. Wysokość tego świadczenia jest z reguły równa wysokości zasiłku chorobowego.

Pracownik, jako osoba ubezpieczona, nabywa prawo do zasiłku chorobowego:

Wyrównanie wynagrodzenia chorobowego i zasiłku chorobowego następuje w przypadku nieotrzymania lub zaniżenia kwot tych świadczeń.

W przypadku wynagrodzenia chorobowego pracownik ma prawo do jego otrzymania/rozliczenia w terminie 6 miesięcy, licząc od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje świadczenie lub jego rekompensata. Jeżeli pracownik nie mógł zgłosić roszczenia z przyczyn od niego niezależnych (np. hospitalizacja, poważne problemy rodzinne), okres ten liczy się od dnia, w którym ustała przeszkoda uniemożliwiająca zgłoszenie roszczenia.

Jeżeli niewypłacenie świadczenia w całości lub w części nastąpiło z powodu błędu płatnika świadczeń – płatnika składek lub ZUS – wniosek o wypłatę zasiłku chorobowego można złożyć w ciągu 3 lat.

Więcej informacji na temat rozliczania tych świadczeń w poniższym artykule.

* Wyższe wynagrodzenie na tej podstawie może zapewnić ten pracodawca.

Autorka: Natalia Grishchenko

05.02.2025

Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!