Mechanizm podzielonej płatności (MPP, split payment)
Mechanizm podzielonej płatności (MPP), split payment, polega na oddzielnym płaceniu za otrzymane towary lub wykonane usługi: części głównej płatności (bez podatku) oraz podatku VAT.
Mechanizm podzielonej płatności (MPP) polega na tym, że zapłata za towar (usługę) dokonywana jest przez nabywcę za pomocą przelewu (tzw. komunikatu przelewu) podzielonego na części: kwotę netto oraz podatek VAT. Kwota netto trafia na konto sprzedawcy, a kwota VAT na jego rachunek VAT.
Rachunek VAT zakładany jest przez bank automatycznie jako rachunek dodatkowy do każdego rachunku bieżącego otwieranego w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Z mechanizmu podzielonej płatności mogą korzystać jedynie podatnicy VAT, którzy płacą za transakcje przelewem w złotych.
W zależności od wartości transakcji i rodzaju towarów lub usług, płatność podzielona może być dobrowolna lub obowiązkowa.
Mechanizm podzielonej płatności nie może być stosowany:
Dobrowolna MPP dokonywana jest przez nabywcę będącego przedsiębiorcą i podatnikiem VAT z tytułu nabycia towarów (usług) od innego przedsiębiorcy przy zapłacie faktury (rachunku). W przypadku dokonywania płatności podzielonej wysyłany jest odpowiedni komunikat przelewu, a przelew zostaje podzielony na dwa różne rachunki: rachunek bieżący i rachunek VAT. Decyzja o sposobie podziału płatności należy do kupującego.
Obowiązek MPP dotyczy podatników VAT, którzy:
Bardziej szczegółowe informacje na temat MPP można znaleźć, korzystając z linków na portalu rządowym, portalu podatkowym oraz w poniższym artykule.
Autorka: Natalia Grishchenko
15.01.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!