Zwolnienie z VAT dla małych firm na terenie UE – SME scheme
Od 1 stycznia 2025 r. nowy program zwolnienia z podatku VAT umożliwia małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) zarejestrowanym w Polsce korzystanie ze zwolnienia z podatku VAT w dowolnym innym państwie członkowskim UE. Podobnie przedsiębiorca z innego państwa członkowskiego UE, który dokonuje transakcji z klientami z Polski i podlega obowiązkowi zapłaty podatku VAT w Polsce, będzie mógł skorzystać z takiego zwolnienia.
Aby skorzystać ze zwolnienia z podatku VAT w innym państwie członkowskim UE, polski podatnik składa uprzednie powiadomienie o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z podatku VAT w Polsce. Zwolnienie z podatku VAT w innych krajach UE jest dostępne dla MŚP z UE, jeśli:
Zwolnienie z podatku VAT dla MŚP mogą również wykorzystać przedsiębiorcy zarejestrowani w Polsce jako podatnicy VAT.
Kraj, w którym przedsiębiorca chce skorzystać ze zwolnienia, musi wdrożyć procedurę opodatkowania MŚP. Platforma UE oferuje symulator do oceny wykorzystania zwolnienia z podatku VAT dla MŚP.
MŚP, które zdecydują się na zwolnienie z podatku VAT w innych krajach, utracą prawo do odliczenia podatku VAT od towarów i usług wykorzystywanych w dostawach zwolnionych z podatku. Tak więc, jeśli MŚP zakupi towary lub usługi w swoim kraju macierzystym, które są związane z dostawami towarów lub usług zwolnionych z podatku w innych państwach członkowskich, nie będzie mogło odliczyć podatku VAT naliczonego od tych zakupów.
Kwalifikujące się MŚP może zarejestrować się w celu uzyskania tego zwolnienia i jednocześnie zostać zarejestrowane w ramach procedury OSS VAT ,płacąc w ramach tej procedury podatek VAT należny państwom członkowskim, w których nie korzysta z procedury MŚP. Porównanie zwolnienia dla MŚP i podatku VAT dla OSS, a także przydatne informacje o nowej procedurze można znaleźć w poniższym artykule.
Korzystanie ze schematu dla MŚP jest dobrowolne: mała firma może zdecydować się na przestrzeganie ogólnych obowiązków VAT dowolnego państwa członkowskiego UE. Może zdecydować się na stosowanie tego zwolnienia w niektórych państwach członkowskich, jednocześnie stosując ogólne przepisy VAT w innych państwach członkowskich.
Ogólne informacje na temat stosowania transgranicznego zwolnienia z VAT dla małych firm w UE są dostępne za pośrednictwem łącza na portalu podatkowym.
Autorka: Natalia Grishchenko
19.01.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!