Urlop macierzyński
Każda pracownica, która urodziła dziecko, ma prawo do urlopu macierzyńskiego, niezależnie od rodzaju i warunków umowy o pracę. Czas trwania urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie i wynosi:
Po porodzie matka musi wykorzystać 14 tygodni urlopu. Na pozostałe 6 tygodni urlopu może wrócić do pracy, pod warunkiem, że resztę urlopu macierzyńskiego wykorzysta pracownica – ojciec wychowujący dziecko.
Po urlopie macierzyńskim można skorzystać z urlopu rodzicielskiego, który trwa 41 tygodni.
Za okres urlopu macierzyńskiego pracownica ma prawo do zasiłku macierzyńskiego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku. Ponadto w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłek wypłacany jest w okresie urlopu rodzicielskiego. Jeżeli pracownica złoży wniosek nie później niż 21 dni po porodzie, wówczas zasiłek macierzyński za okres urlopu macierzyńskiego (i urlopu rodzicielskiego) będzie wynosił 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli w okresie urlopu wychowawczego nie zostanie wykorzystany ani jeden dzień zasiłku macierzyńskiego (w wysokości 81,5% podstawy wymiaru zasiłku) w pierwszym roku życia dziecka, pracownikowi przysługuje: zasiłek macierzyński za okres urlopu wychowawczego w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku, a także, na wniosek pracownika, jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego pobranego w okresie urlopu macierzyńskiego w wysokości do 100% podstawy wymiaru zasiłku.
Jeżeli miesięczna kwota zasiłku macierzyńskiego (100%) pomniejszona o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych jest niższa od kwoty zasiłku wychowawczego (70% lub 81,5%), wówczas zasiłek macierzyński pomniejszony o zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych ulega zwiększeniu do kwoty zasiłku wychowawczego. Kwota ta nazywana jest dodatkiem do zasiłku macierzyńskiego. Ten zasiłek rodzicielski wypłacany jest w wysokości 1000,00 zł miesięcznie i nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Szczegółowe informacje znajdują się na portalu państwowym, a informacje o zasiłkach i urlopach przysługujących rodzicom oraz związanych z opieką nad dzieckiem – na stronie internetowej państwa.
Dodatkowe informacje znajdują się również na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS).
Do obliczenia zasiłku macierzyńskiego można również użyć kalkulatora.
Autorka: Natalia Grishchenko
05.02.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!