Podróż służbowa czy delegacja?
Istnieje różnica między różnymi formami wykonywania pracy poza zwykłym lub stałym miejscem pracy, takimi jak podróż służbowa lub służbowa oraz delegacja, o której mowa poniżej.
Podróż służbowa oznacza krótkotrwały wyjazd pracownika w ramach wykonywania obowiązków służbowych, związany z określonymi celami, takimi jak spotkania lub konferencje.
Definicję podróży służbowej podano w art. 775 Kodeksu pracy. Zgodnie z przepisami, podróżą służbową jest wykonywanie pracy na rzecz pracodawcy poza głównym miejscem pracy pracownika. Musi mieć ona charakter okazjonalny i krótkotrwały. Jest to wykonywanie czasowych zadań poza stałym miejscem pracy.
Podczas podróży służbowej pracownikowi przysługują takie świadczenia, jak dieta, zwrot kosztów podróży, koszty dojazdu do i z pracy, zakwaterowanie oraz inne niezbędne i udokumentowane wydatki (na podstawie Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.).
Delegacja obejmuje zazwyczaj dłuższy okres czasu, podczas którego pracownik wykonuje tę samą pracę co w głównym miejscu pracy, ale tymczasowo w innym miejscu. Delegacja to tymczasowa zmiana miejsca pracy za zgodą pracownika.
Delegacje nie podlegają automatycznie tym samym przepisom o zwrocie kosztów, co podróże służbowe. W delegacjach pracownik może otrzymać płatności i rekompensaty: diety, zakwaterowanie, dojazdy tylko wtedy, gdy przewidują to wewnętrzne przepisy firmy.
Kwota zwrotu kosztów pracownika w podróżach służbowych i wyjazdach służbowych zależy od miejsca takiej podróży: krajowej lub zagranicznej.
Autorka: Natalia Grishchenko
17.05.2025
Napisz do nas na adres info@accorde.pl, aby rozpocząć współpracę w zakresie usług księgowych!